Baconchips

Baconchips

Welcome U Esbjerg

Welcome U Esbjerg

Kollegieturnering

Kollegieturnering

fredag, 15 juli 2016 12:34

Odense Beachvolley Klub

Written by

Odense Beachvolley Klub

Welcome U koncept

OBVK I Odense Beachvolley Klub har vi oprettet et nyt hold, som alle nybegyndere skal starte på. Dette hold er et mixhold og de træner mandage 17.00-18.45. Holdet har tilknyttet én træner, men det er tiltænkt, at klubbens andre medlemmer kan komme og være med til træningen så længe, der er plads til det og på denne måde fungere som assistenttrænere. Mixholdet skal være et springbræt ind til klubbens andre hold, for dem der ønsker, at blive bedre til beachvolley. Ønsker man bare at hyggespille, kan man blive på mixholdet. Den første fredag i hver måned, arrangerer klubben noget, vi kalder for ’Fredagsbold’. Har tænder vi op i grillen, sætter musikken frem og serverer kolde øl/vand. Dette er et åbent arrangement for alle, der kunne have lyst til at komme. Vi sætter 4 baner til rådighed og har blot en koordinator på, til at sørge for at alle får spillet.

Velkomstpolitik

Nye medlemmer er altid velkomne i OBVK. Vi har mange udadvendte spillere og vores trænere er alle dygtige til at tage imod nye. Vi lægger stor vægt på, at trænerne er forskellige typer mennesker, derfor vil vi ikke nedskrive et regelsæt for hvordan træneren skal gøre. Vi ved dog, at det er vigtigt at nye bliver taget godt imod. Vores velkomstpolitik kommer derfor til at bestå af følgende: Den nye har været i kontakt med enten en ven, træneren, eller Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.. Hvis det er en ven, der tager personen med, skal træneren orienteres, så træneren ved, at der er en ny, eneste krav til træneren, er at denne hilser på den nye og byder velkommen, hvordan træneren gør derfra, må træneren selv bestemme, så oplevelsen føles mest autentisk for begge parter. Har den nye været i kontakt med Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., sørger Mads for, at træneren får besked om at der kommer en ny, hvad personen hedder og hvilket niveau personen tidligere har spillet. Odensebeach mailen styres af Mads og det er derfor hans ansvar, at den pågældende træner får besked. Mads skriver også til den nye, hvad træneren hedder og henviser til trænerprofilen på hjemmesiden, hvor der også står kontaktoplysninger på træneren. Efter første træning, sørger træneren for, at runde træningen af med den nye og tilføje personen til holdets facebook gruppe.

Read 659 times Last modified on mandag, 01 august 2016 10:53
More in this category: « Volley Team Odense DHV Odense »

Contact

Niels

Niels
mobile: 2620 0900

William

William

Mads

Mads
mobile: 4260 4218

Casper

Casper

Mie

Mie

Login for administrering