Baconchips

Baconchips

Welcome U Esbjerg

Welcome U Esbjerg

Kollegieturnering

Kollegieturnering

fredag, 15 juli 2016 12:14

Welcome U Holbæk

Written by

Welcome U Holbæk

HOLBÆK

Til trods for, at Holbæk har måtte sige farvel til flere uddannelsesinstitutioner der er blevet flyttet til bl.a Roskilde, og dermed har mistet grundlaget for meget ungdomsliv i byen, er Welcome U og Holbæk Basketball Klub og Holbæk Volleyball klub gået i fuld gang med, at udvikle Welcome U tilbud i byen.

Foreløbig er der blevet etableret en ungegruppe i hver klub, der hver især arbejde på at udvikle Welcome U konceptet til at passe bedst muligt i netop Holbæk. Selvom vi stadig befinder os i opstarten af projektet er vi ikke i tvivl om, at de unges kendskab til byens muligheder, deres netværk på skoler, uddannelsesinstitutioner og bylivet er uundværligt for projektets succes. Allerede nu er der en masse gode ideer på tegnebordet, og vi er meget spændte på at se hvordan de udfolder sig gennem de kommende uger og måneder.

Du kan gå til klubbens egen hjemmeside her.

Nedenfor kan du læse strategien for, hvordan der tages i mod nye medlemmer i Welcome U Holbæk.

Welcome U politik – Holbæk

 • Hvert hold i klubben skal have en kontaktperson til at tage imod nye medlemmer. Der skal på klubbens hjemmeside opdateres personoplysninger, så nye medlemmer nemt kan finde nummeret på kontaktpersonerne.
 • Klubben skal også have en overordnet kontaktperson.

(det skal præciseres om kontaktpersoner skal være for bestemte aldersgrupper eller for hold)

 • Udvalgte aktiviteter oprettes som facebook events som spillere/deltagere kan dele
 • Der skal laves Welcome U trøjer/t-shirts
 • Der skal arrangeres introdage med fri volley 3 gange i sæsonen hvor fokus er på:
  • At starte basic
  • At have det sjovt
  • At lave noget hele tiden.
 • Der skal arrangeres aktiviteter efter træningen som nye og nuværende kan samles om.
 • Kampdatoer skal fremgå tydeligt af klubbens hjemmeside.
 • Der skal arrangeres fællesaktiviteter i forbindelse med kamp for at styrke sammenholdet i klubben og få nye medlemmer med ud og se kamp.
Read 700 times Last modified on søndag, 17 juli 2016 11:40
More in this category: « VK Holbæk Volleyteam Esbjerg »

Contact

Niels

Niels
mobile: 2620 0900

William

William

Mads

Mads
mobile: 4260 4218

Casper

Casper

Mie

Mie

Login for administrering